THERMAL HEAT SINK PASTE
₹149.00 Original price was: ₹149.00.₹99.00Current price is: ₹99.00.
| Item Weight | 9.07 g |
| Package Dimensions | 14 x 2.2 x 2.1 cm |
Grey Thermal Grease is ISOL 6, Heat Sink Compound is a non-curing, water resistant paste heavily filled with heat conductive metallic oxides in a Silicone base. It is used for maintaining a positive heat-sink seal that improves heat transfer from the electrical / electronic component / device to the heat sink or chassis, there by increasing the overall efficiency of the component / device. Generally used as a thermal coupling of electrical / electronic devices to heat sinks such as base or mounting studs of transistors, diodes and rectifiers. Also used as a non-flammable coating for fly back transformer connections in TV chassis and similar applications. Features : High Thermal Conductivity Low Thermal Resistance Electrically Non-Conductive Non-Curing Non-Capacitive Non-Corrosive Bleed resistant Temp resistant from -50 to 210 C.
Related products
2.5” LAPTOP HARDDISK CASING USB3.0
| Brand | ORICO |
| Colour | Black |
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Item Height | 14 Millimeters |
| Item Width | 8 Centimeters |
| Item Weight | 99.8 g |
| Product Dimensions | 12.6 x 8 x 1.4 cm |
| Item model number | ORICO 2577U3-BK |
| Hard Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Supports Windows, Supports MAC and Linux |
| Included Components | 1x USB 3.0 HDD Enclosure, 1x USB 3.0 Cable |
3.5” PC HARDDISK CASING ID
5 PIN TO USB SCANNER CABLE
AUX CABLE 2 MALE 1 FEMALE
| Brand |
|
| Type |
|
| Cable Type |
|
| Connector 1 |
|
| Connector 2 |
|
| Cable |
|
| Part Number |
|
| Model |
|
| Compatible Devices |
|
| Color |
|
| Suitable For |
|
| Cable Length |
|
CADDY SECOND HDD SATA
LAPTOP ADAPTER 18.5V3.5A (HP BIG) 65W
| Brand | HP |
| Model | HP 65W |
| Item Weight | 249 g |
| Product Dimensions | 2.9 x 10.3 x 4.5 cm |
| Item model number | HP 65W |
| Compatible Devices | Laptops |
| Included Components | HP Power Adapter 65W - 7.4mm along with the manual and a warranty card |
| Wattage | 65 Watts |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Has Auto Focus | No |
| Programmable Buttons | No |

Reviews
There are no reviews yet.